Tel : 0542 761 48 57 Tel : 0533 458 98 78

Blog

Marmaris Oto Ekspertiz


Oto ekspertiz , otomobillerle ilgili yapılan tespitlere ve görüşlere verilen isimdir. Yani eksperlerin otomobilleri detaylı olarak inceleyerek çıkardıkları sonuçlar ve görüş bildirimleri, oto ekspertiz olarak adlandırılır.
Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır

Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir.Ekspertiz ile bilinmesi gereken şeyler .


Eskiden beri özellikle ikinci el araba alırken karşımıza çıkan doktordan, bayandan ya da memurdan temiz gibi ibareler ve “Garaj Arabası” başlıklı ilanlar bugünlerde azalıyor gibi. Zira bu tanımlamaların teknik olarak bir değeri olmadığını bilinçli ikinci el araba tüketicisi çok iyi biliyor. Uzunca yıllar satın alındıktan sonra baş gösteren problemleriyle astarı yüzünden pahalıya gelen ikinci el araba almak şimdi artık daha güvenli. Günümüzde son derece modern merkezlerde, alanlarında uzman ustalarca gerçekleştirilen oto ekspertiz hizmeti sayesinde, alacağımız ya da satacağımız ikinci el arabalarımız uluslararası standartlar gözetilerek profesyonel ekipmanlar ile detaylı bir biçimde inceleniyor ve arabalarımızın teknik durumu hakkında görüş bildiren bir rapor yazılı olarak bizlere sunuluyor. Uzman bir ekibin tetkiki ile hazırlanmış olan bu rapor ile ister alıcı olalım ister satıcı, içimiz son derece rahat bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz artık. Peki, ikinci el oto ekspertiz hizmeti neleri kapsıyor ve nasıl bir süreç ile gerçekleşiyor?
Oto ekspertiz birkaç ayrı aşamada adım adım işleyen bir süreç. İlk aşamada arabamız motor testi için Dyno adı verilen cihaz üzerine alınır. Cihaz üzerinde yol simülasyonuna tabi tutulan arabamızın motor gücü, aktarma organlarındaki sürtünme kayıpları, tork gücü, şanzıman aralıkları ve tekerlek gücü gibi ölçümleri gerçekleştirilir.

Uzman ekiplerce, ileri teknoloji ekipmanlar eşliğinde yürütülen detaylı incelemeler sonucunda hazırlanan Oto Ekspertiz Raporu, ikinci el araba alacak ve satacaklar için söz konusu araba ile ilgili aklınıza gelebilecek ve sizi şüphede bırakabilecek her şeyi en objektif şekilde bizlere sunuyor. Sağladığı güve ile ve ülke çapında genişleyen hizmet ağlarıyla oto ekspertiz merkezleri, ikinci el araba alıp satarken vazgeçilmezimiz olmaya başladı bile.Oto Ekspertiz Raporunda Ne Yazar?Öncelikle ekspertiz raporu nedir sorusuna cevap verelim. Ekspertiz raporu birçok sektörde kullanılan bir kavramdır. En yaygın olarak emlak, kredi, ikinci el araç sektöründe kullanılır. İkinci el araç sektöründe oto ekspertiz raporu olarak geçer. Bir araçtaki gözle görünen, görünmeyen tüm hasarları, değişenleri ve eksiklikleri ortaya çıkaran raporu ifade eder. Bu rapordan alacağınız otomobilin kaza geçirip geçirmediği, boyasının orijinal olup olmadığı, değişen ya da arızalı parçası olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ekspertiz raporu sayesinde aracınızı güvenli bir şekilde alabilir soru işaretine mahal vermezsiniz. İkinci el araç alımında ekspertiz raporu çok önemlidir. Çünkü bu rapora bakarak uzun yıllar kullanacağınız arabayı alabilirsiniz. 13/2/2018 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan İkinci EL Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’te yer alan maddelere göre; Ekspertiz raporunda asgari olarak TSE tarafından belirlenen hususlara yer verilmelidir.

Hakkımzda

Marmaris ilçesinde oto expertiz olarak hizmet veriyoruz. Tse standartarına uygun aracınızı en iyi şekilde bilgisayarlı teste tabi tutup belgelerinizi anlık çıkarıyoruz.